Kask szczękowy czy integralny – który kask wybrać dla początkującego motocyklisty? 

Rider wearing helmet holding a motorcycle

Motocykl to nie tylko środek transportu, ale również pasja, wolność i emocje. Jednak każdy motocyklista wie, jak istotne jest bezpieczeństwo na drodze. Jeden z najważniejszych elementów wyposażenia motocyklisty to kask. Wśród dostępnych opcji, dwa główne typy kasków – szczękowy i integralny – zawsze wywołują debatę. Zwłaszcza dla początkujących motocyklistów, wybór pomiędzy kaskiem szczękowym a integralnym może być trudny. W tym artykule przyjrzymy się bliżej obu typom kasków, pomagając w podjęciu świadomej decyzji.

Zalety i wady kasku szczękowego 

Kask szczękowy, który w różnych odsłonach i modelach można znaleźć w sklepie motocyklowym Liberty MotoStore, jest jednym z najczęściej wybieranych modeli kasków.   Ma za zadanie łączyć bezpieczeństwo z wygodą użytkowania, świetnie sprawdza się zarówno na długich trasach, jak i do użytku okazjonalnego. 

Kask jest tak skonstruowany, aby dolna część otwierała się dzięki zamontowanym zawiasom. Szczęka jest chroniona, ale można ten element podnieść lub wymontować. Dzięki temu kask pozwala prowadzić rozmowę oraz zachować wygodę nawet podczas postoju. Zapewnia wysoką ergonomię – można go z łatwością zdejmować i zakładać. 

Kask szczękowy ma jeszcze kilka istotnych zalet. W głównej mierze zapewnia wysoki komfort jazdy, dzięki wbudowanym wywietrznikom oraz miękkiej wyściółce. Ten rodzaj kasku zdecydowanie można odpowiednio dopasować do kształtu głowy oraz szczęki, a co najważniejsze ma aerodynamiczny kształt, który zmniejsza opory powietrza. 

W kwestii wad jednym z najpoważniejszych zarzutów wobec kasków szczękowych jest ich duża waga spowodowana rozbudowaną konstrukcją. Bardziej budżetowe wersje tych niezbędnych elementów wyposażenia każdego motocyklisty nie wygłuszają odpowiednio dobrze. A co najważniejsze w momencie wypadku prawa fizyki mogą zadziałać tak, że otwierana szczęka się ułamie. Do wad można również zaliczyć nieco gorszy poziom bezpieczeństwa, szczególnie w tańszych wersjach. 

Zalety i wady kasku integralnego 

Kask integralny jest zdecydowanie najbezpieczniejszym typem kasku, jaki obecnie znaleźć można na rynku. Ich bezpieczeństwo wynika z prostego wykonania. Skorupa jest jednolita, dzięki czemu w momencie wypadku pozwala na efektywną absorpcję siły uderzenia, a tym samym lepszą ochronę przed ewentualnymi urazami. 

Ponadto kaski integralne są dosyć lekkie, chociaż ich niska waga uzależniona jest od materiału z jakiego wykonany jest kask. Najbardziej polecanym tworzywem jest poliwęglan. Dodatkowo ten rodzaj kasku ma najefektywniejszą wentylację, która cyrkuluje dynamicznie powietrze wewnątrz kasku. Odpowiednio skonstruowana wentylacja przyczynia się do redukcji turbulencji i odciążania kasku od głowy podczas jazdy. Jeśli głównie jeździmy po mieście, to prędkości są znacznie mniejsze, więc dobra wentylacja w znacznym stopniu poprawia komfort jazdy. 

Natomiast jeśli chodzi o wady kasku integralnego, to ich głównym mankamentem jest utrudnione zakładanie i zdejmowanie. Może to być bardzo uciążliwe podczas użytkowania przy różnych sytuacjach na drodze. Aby ułatwić sobie zakładanie i zdejmowanie kasku można zastosować kominiarkę, która spełni również funkcję higieniczną. 

Na co zwrócić uwagę wybierając kask motocyklowy

Wybierając kask motocyklowy, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka parametrów, aby czuć się bezpiecznie podczas każdej podróży motocyklem. 

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego została wykonana skorupa. Gdy dochodzi do wypadku, to właśnie ona ma kontakt z podłożem, więc musi być odporna na odkształcenia. W związku z tym najlepszym wyborem będą te wykonane z włókien węglowych, zdecydowanie odradzamy najtańsze kaski wykonane z termoplastiku. 

Kolejną kwestią jest waga kasku, który nie powinien być zbyt ciężki, ponieważ może powodować dyskomfort podczas prowadzenia jednośladu. 

Ostatnim, ale nie mniej ważnym parametrem jest widoczność i zastosowane blendy. Dobry kask musi chronić oczy przed oślepiającym światłem słonecznym i zapewniać doskonałą widoczność bez względu na warunki atmosferyczne. 

Kask szczękowy czy integralny będzie lepszy dla początkującego motocyklisty? 

Dobrze dobrany kask motocyklowy ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy, zwłaszcza dla początkującego kierowcy motocykla. W związku z tym dla nowicjuszy zdecydowanie lepszy będzie kask integralny, ponieważ jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, są one najlepszym wyborem. Będą idealną opcją również dla osób, które lubią zdecydowaną, szybką jazdę z podwyższonym ryzykiem. 

Kaski szczękowe polecane są dla amatorów spokojniejszej jazdy i kierowców z większym doświadczeniem. Uprawiając turystykę motocyklową, napotykamy wiele sytuacji, kiedy trzeba pokazać twarz, zamienić kilka zdań lub zwyczajnie zaczerpnąć świeżego powietrza. Taka wygoda zdecydowanie rekompensuje braki w wygłuszeniu  czy ochronie przed wiatrem. 

Podsumowanie 

Wybór między kaskiem szczękowym a integralnym to kwestia kompromisu pomiędzy wygodą a bezpieczeństwem. Początkujący motocykliści powinni rozważyć swoje potrzeby i styl jazdy, aby dokonać świadomego wyboru. Bez względu na to, jaki kask zostanie wybrany, należy zawsze pamiętać o jego odpowiednim dopasowaniu, regularnych sprawdzianach technicznych oraz przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa na drodze. Bezpieczna jazda zaczyna się od wyboru właściwego kasku.