Turystyczna jazda motocyklem – co jest potrzebne? 

Black cruiser motorcycle

Podróże motocyklowe to nie tylko podróż z punktu A do punktu B – to także niezwykłe doświadczenie, pełne wolności i przygody. Jednak aby cieszyć się turystyczną jazdą motocyklową w pełni, istnieje kilka kluczowych elementów, które warto mieć na uwadze. Oto kilka wskazówek dla wszystkich osób uprawiających turystykę motocyklem.

Czym charakteryzują się dłuższe, turystyczne podróże motocyklowe? 

Turystyczne podróże motocyklowe w dużej mierze wiążą się z ryzykiem zmiany pogody. Wyruszając w podróż wczesnym rankiem, gdy świeci słońce i jest przyjemna temperatura, nie ma gwarancji, że kilkadziesiąt kilometrów dalej pogoda się nie zmieni. Istnieje szansa, że napotka nas deszcz, wiatr, a nawet intensywna burza, zwłaszcza kiedy podróżujemy latem. Zmienne warunki atmosferyczne są głównym niebezpieczeństwem związanym z turystyką motocyklową. 

Podczas jazdy turystycznej trzeba również pamiętać o wyższym ryzyku wystąpienia zagrożenia w związku z natężonym ruchem drogowym, w szczególności na drogach szybkiego ruchu. Należy być również przygotowanym na możliwość awarii motocykla, gdy będziemy się znajdować nawet kilkaset kilometrów od domu.  

Jaki powinien być motocykl turystyczny?

W momencie, gdy w planach mamy dłuższą wyprawę, konieczne jest przede wszystkim posiadanie odpowiedniego motocykla. Właściwym jednośladem na tego typu wojaże będzie motocykl turystyczny, który jest stosunkowo większym sprzętem i posiada mocne jednostki napędowe. Dzięki temu możemy osiągać odpowiednie prędkości na drogach szybkiego ruchu. Warto wiedzieć, że silnik powinien być chłodzony cieczą, a nie powietrzem.

Dla komfortu jazdy ważna jest także wygodna kanapa zarówno dla kierowcy, jak i pasażera. Motocykle turystyczne mają zdecydowanie najwygodniejsze kanapy, które bardzo często wyposażone są również w system regulacji zagłówka. 

Do wielu zalet tego rodzaju maszyn warto również dodać liczne sakwy i skrzynie na bagażnik, w który jest wyposażony oraz komfortowy system prowadzenia pojazdu. 

Jakie akcesoria musisz mieć do jazdy turystycznej?

Każdy, kto kiedykolwiek wybrał się w dłuższą podróż motocyklową, doskonale wie, że należy się do niej odpowiednio przygotować. Mowa tu nie tylko o sprawdzeniu stanu technicznego maszyny, o który należy zadbać w pierwszej kolejności. W czasie przygotowań do wyprawy warto również uwzględnić kilka potrzebnych akcesoriów, które poprawią komfort jazdy. Najwyższej jakości akcesoria motocyklowe, które są elementami obowiązkowymi podczas motocyklowych podróży można zaleźć na stronie Liberty MotoStore

Bezpieczeństwo – kask i odzież motocyklowa 

Akcesoria, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo podczas dalekich podróży to odzież motocyklowa oraz kask. Bezpieczna wyprawa to prawidłowo dobrany kask, ponieważ może uratować nam życie i zdrowie. Kask powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów w oparciu o najnowsze technologie, które przekładają się na wygodę jazdy. 

Nie mniej ważna jest odzież motocyklowa, ponieważ podczas jazdy ciało wystawione jest na działanie wiatru, słońca lub deszczu. Do turystycznej jazdy na motocyklu warto wybrać siatkowaną i wentylowaną kurtkę, która utrzyma optymalną temperaturę ciała. Spodnie powinny być wykonane z tego samego materiału. W zimne dni niezbędna będzie również bielizna termoaktywna. Buty motocyklowe powinny sięgać  za kostkę i dodatkowo posiadać  wzmocnienie na podeszwie. Nie można również wyruszyć w podróż bez odpowiednich rękawic. Ubrania muszą także spełniać funkcję ochronną w razie upadku.  

Ochrona oczu

Patrzenie przez długi czas w światło słoneczne może powodować zmęczenie oczu. Dlatego warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV lub kask z przesłoną ochronną, aby chronić oczy przed zmęczeniem. To znacznie poprawia bezpieczeństwo i wygodę podczas podróży. 

Sakwy i kufry

Turystyczne motocykle zostały specjalnie zaprojektowane, tak aby zapewnić komfort podczas dłuższych tras. Jednak dłuższe wojaże wiążą się także z koniecznością zabrania ze sobą  odpowiednio spakowanego bagażu. Aby spakować wszystkie niezbędne przedmioty, warto zainwestować w różnego rodzaju sakwy i kufer, które umożliwią uporządkowane pakowanie bagażu. 

Nawigacja GPS i uchwyt

Motocykliści, którzy cenią sobie zwiedzanie i odkrywanie nowych obszarów, a także ci, którzy lubią mieć pełną kontrolę nad trasą, powinni skorzystać z nawigacji motocyklowej GPS. Jednakże, aby korzystanie z niej było wygodne podczas jazdy, musimy zaopatrzyć się w specjalny uchwyt motocyklowy na nawigację, który zazwyczaj montowany jest przy kierownicy. 

Podsumowanie 

Turystyczna jazda motocyklem to nie tylko środek transportu. To także niepowtarzalny sposób na odkrywanie nowych miejsc i przeżywanie niesamowitych przygód. Dlatego warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, bezpieczeństwo oraz komfort, aby każda długa trasa podczas podróży motocyklem była niezapomnianym doświadczeniem. Bezpiecznej i przyjemnej podróży!