Jazda motocrossem – jaka odzież jest niezbędna?

Man riding blue and white dirt bike

Jazda motocrossem to nie tylko ekscytujący sport, ale również wyzwanie, które wymaga odpowiedniej odzieży zapewniającej ochronę i komfort. Warto zrozumieć, jakie elementy odzieży motocyklowej są niezbędne, aby cieszyć się motocrossową przygodą bezpiecznie i z pełnym komfortem.

Motocross – sport wyczynowy

Motocross to jedna z najprostszych form jazdy na motocyklu, do której wystarczą motocykl, zawodnik i kawałek ziemi. Nie obowiązują tu przepisy ruchu drogowego, nie ma korków i pieszych. Jednak jako sport, motocross jest bardziej skomplikowany. Wymaga idealnego balansu między stalową kondycją fizyczną, siła psychiczną, techniką, równowagą i odwagą. Większość zawodników przygotowuje się pod okiem najlepszych trenerów i znajduje się na szczycie łańcucha pokarmowego pod względem przygotowania fizycznego, razem z zawodnikami F1, czy kolarzami Tour de France.

Przygotowanie techniczne i fizyczne to nie wszystko, trzeba również zaopatrzyć się w odpowiednie ubrania i akcesoria do ochrony ciała przed obrażeniami. Cały komplet wyposażenia do jazdy crossowej znaleźć można w sklepie motocyklowym Liberty MotoStore.

Kask motocyklowy

Kask jest najważniejszą częścią wyposażenia każdego motocyklisty, niezależnie od stylu jazdy jest to obowiązkowy element dla każdego kierowcy. Kaski motocyklowe cross i enduro są przystosowane do jazdy w terenie, a ich głównym atutem jest lekkość oraz brak wizjera i blendy. Jego konstrukcja jest przystosowana do gogli motocyklowych, które gwarantują doskonałą widoczność oraz komfort użytkowania.

Gogle cross

Gogle są niezbędne, aby uniknąć obrażeń spowodowanych odbijającymi się o twarz gałęziami podczas jazdy w terenie. Są one bardzo lekkie i wykonane z elastycznych materiałów, a modele różnią się między sobą kształtem, więc należy je dopasować do głowy i kasku motocyklowego. Wewnątrz gogli znajduje się gąbka antyalergiczna, która odprowadza pot, jednocześnie blokując kurz przed dostaniem się do wnętrza. Wizjery posiadają system antifog, są bardzo elastyczne i odporne na zarysowania. Najpopularniejsze wizjery są przezroczyste, ale są również modele przyciemniane i lustrzane.

Zbroja lub buzer

Ochrona ciała to kolejna istotna kwestia. W tym aspekcie możemy wybrać pomiędzy zbroją a buzerem, które zostały zaprojektowane, by przyjmować i rozpraszać uderzenia. Zbroja chroni kręgosłup, ramiona, barki i łokcie, natomiast buzer daje mniejszą ochronę, którą można uzupełnić poprzez dodanie ochraniaczy na łokcie. Doskonałym uzupełnieniem ochrony ciała są spodnie z ochraniaczami, które zabezpieczają biodra, krocze oraz kość ogonową, a kształtem dopasowują się do ciała, nie ograniczając jego ruchów.

Ochraniacze cross

Ochraniacze cross na łokcie i kolana, wykonane są z masywnego i odpornego materiału, najczęściej poliwęglanu. Kupując ochraniacze, należy zwrócić uwagę na wyjmowane obicie, które można wyprać, jeśli ulegnie zabrudzeniu. Nakolanniki posiadają podwójny system obrotu, co ułatwia ruch stawu kolanowego. Dobierając ochraniacze, trzeba pamiętać, że muszą być one idealnie dopasowane i przylegające do ciała, ale nie krępujące ruchów.

Rękawice motocyklowe

Jeżdżąc w terenie, konieczne jest posiadanie rękawic motocyklowych. Odpowiednio dopasowane rękawice chronią przed otarciami, zapewniają przyczepność dłoni do kierownicy i jej idealne wyczucie. Materiał rękawic jest odporny na rozdarcie, dziurawienie oraz odprowadza wilgoć.

Buty

Buty motocyklowe do jazdy motocrossem powinny być wygodne i dawać swobodę poruszania się. Powinny być wzmocnione na noskach i na części goleniowej. Szczególnie wzmocniona powinna być w bucie pięta i kostka, żeby zapewnić pełną stabilizację. Podeszwa takiego buta musi być bardzo twarda, aby tłumić drgania przenoszone z motocykla na ciało.

Podsumowanie

Jazda motocrossem to nie tylko sport, ale prawdziwa przygoda, która wymaga odpowiedniej odzieży ochronnej. Kask, buty, ochraniacze, gogle i rękawice to kluczowe elementy, które zapewniają nie tylko bezpieczeństwo, ale także wygodę podczas każdej motocrossowej eskapady. Wybierając odzież motocrossową, warto postawić na wysoką jakość i dopasowanie do indywidualnych potrzeb, aby cieszyć się pełną swobodą ruchu i bezpieczeństwem na trasie.