Buty motocyklowe – jakie buty wybrać?

Man riding motorcycle

Buty motocyklowe to nie tylko element stylizacji motocyklisty, to przede wszystkim kluczowy element bezpieczeństwa i komfortu podczas jazdy. Wybór obuwia jest bardzo szeroki, dostosowany do każdego stylu jazdy, gdzie brane pod uwagę są nie tylko takie czynniki, jak używany sprzęt, ale także technologia, design czy funkcjonalność. Dowiedz się jaki model butów motocyklowych będzie dla Ciebie odpowiedni.

Rodzaje butów motocyklowych

Buty motocyklowe standardowo dzieli się na dwie kategorie, buty wysokie i niskie. Obuwie motocyklowe niskie polecane jest na miesiące letnie, często wybierane przez kierowców do jazdy rekreacyjnej lub do przejażdżek po mieście. Przekładają swobodę ruchów i wyższy komfort po zejściu z motocykla nad poziom ochrony. Z kolei buty wysokie mogą sięgać do kolan, ich skala ochrony to nie tylko stopa i stawy skokowe, ale także piszczele. Porządne buty motocyklowe zapewniają bezpieczeństwo, wygodę, a co więcej będą dopełnieniem stylu motocyklisty. Duży wybór butów motocyklowych znajdziemy na stronie sklepu motocyklowego Liberty MotoStore.

Miejskie buty motocyklowe

Buty miejskie to podstawowy rodzaj obuwia motocyklowego, które cechuje się największą wygodą i wysokim poziomem wentylacji. Ten rodzaj obuwia najczęściej jest niski, a ich konstrukcja kończy się nieco powyżej kostki. Nie zapewniają więc ochrony dla piszczeli. Do takich modeli zaliczają się np. trampki motocyklowe, ale też typy tekstylne i skórzane, o designie zakrojonym na sportowy. W takim obuwiu można śmiało wybrać się na przejażdżkę do pracy lub na zakupy, a potem spokojnie pospacerować bez ryzyka, że noga się zmęczy.

Turystyczne buty motocyklowe

Turystyczne buty motocyklowe przeznaczone są do jazdy długodystansowej i zapewniają największą ochronę. Mają grubą podeszwę, mocną konstrukcję i są wodoodporne. Zapewniają stabilność poprzez wbudowane usztywnienia i ochraniacze. Ze względu na swoją budowę nie nadają się na tor ani do bardzo szybkiej, sportowej jazdy. Typowa wysokość sięga nieco ponad kostkę, a wszelkie ewentualne protektory są często ukryte pod dodatkową warstwą skóry. Często takie buty posiadają też membrany przepuszczające pot, a blokujące wodę i wilgoć z zewnątrz.

Sportowe buty motocyklowe

Sportowe buty motocyklowe przeznaczone są do jazdy po torze wyścigowym. Tego rodzaju obuwie motocyklowe zapewnia maksymalną ochronę przed urazami kostki, palców, goleni i są bardzo sztywne. W zasadzie nie pozwalają na żaden ruch, co ma zapewnić maksymalną ochronę dla stopy. Ich zadaniem jest zminimalizowanie ryzyka urazów nóg podczas upadku lub poślizgnięcia się. Buty te wykonane są ze skóry, natomiast dodatkowe elementy usztywniające ze specjalnych tworzyw sztucznych, które tworzą szkielet ochronny. Nie są to buty uniwersalne, poza torem wyścigowym nie nadają się w żadnym innym przypadku, ze względu na bardzo długie zakładanie i zdejmowanie.

Buty motocyklowe off-road

Jazda w off-roadzie wymaga bardzo dobrej stabilizacji nogi ze względu na częste podpieranie się i upadki. Podłoże bywa twarde, grząskie, skaliste lub sypkie. To zwiększa ryzyko uszkodzenia kostki lub stawu skokowego. Buty motocyklowe na off-road charakteryzują się wysoką, sztywną cholewką i głębokim bieżnikiem podeszwy, co zapewnia stabilizację nawet podczas chodzenia po stromym terenie i błocie.

Jak wybrać odpowiednie buty motocyklowe?

Najważniejszą i podstawową kwestią jest dopasowanie odpowiedniego rozmiaru, należy na to zwrócić szczególną uwagę, ponieważ rozmiar buta motocyklowego może się różnić od tego w standardowym obuwiu. W przypadku zakupu butów motocyklowych należy pamiętać, że każdy dyskomfort w postaci zbyt dużego ucisku nie wchodzi w rachubę, chociaż wyściółka butów oczywiście odrobinę się rozejdzie.

Prawidłowo dobrane obuwie powinno dobrze trzymać stopę, co oznacza, że noga musi dobrze układać się we wnętrzu, ale po zapięciu zamka lub wszystkich klamerek but nie może uwierać. Mając na sobie buty, powinniśmy bez skrępowania chodzić, nie mówiąc już o wykonaniu pełnego zakresu ruchów przy dźwigni zmiany biegów oraz hamulca. Kolejną kwestią jest tzw. wyposażenie buta, czyli o wszystkie elementy, które mają wpływ na bezpieczeństwo, komfort oraz samą prezencję.

Podsumowanie

Buty motocyklowe to nieodłączny element wyposażenia każdego pasjonata jednośladów. Wybierając odpowiednie buty, warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo, wygodę, rodzaj jazdy oraz relację jakości do ceny. Tylko wtedy można być pewnym, że stopa będzie bezpieczna, a każda nawet najkrótsza podróż stanie się jeszcze bardziej satysfakcjonującym doświadczeniem.