Pierwszy motocykl – co warto wiedzieć?

pierwsza jazda motocyklem

Motocykl to nie tylko środek transportu, ale także styl życia, pasja i wolność. Dla wielu osób decyzja o nabyciu pierwszego motocykla to moment przełomowy. Jak dokonać właściwego wyboru i co należy zainwestować przed wskoczeniem na dwukołowy pojazd?

Co powinieneś wiedzieć, kupując swój pierwszy motocykl?

Przed dokonaniem wyboru, przede wszystkim należy zastanowić się, do jakiego typu jazdy będzie wykorzystywany motocykl. Ważne jest, aby dopasować maszynę do preferowanego stylu jazdy oraz umiejętności. Pierwszy motocykl nie powinien być zbyt ciężki ani mocny. Dobrze sprawdzają się modele o pojemności silnika do 600 cm3, chociaż oczywiście wiele zależy od indywidualnych preferencji. Najważniejsze oczywiście jest prawo jazdy, które musi posiadać każdy kierowca.

Najlepszym źródłem ofert sprzedaży motocykli są portale ogłoszeniowe oraz autoryzowane salony sprzedaży motocykli. Ważne, aby przeglądając oferty zwrócić uwagę na stan techniczny motocykla oraz oczywiście cenę. Warto również zdecydować się na markowy pojazd, który będzie niezawodny, a serwis będzie łatwo dostępny, w przypadku naprawy lub przeglądu technicznego.

Przed zakupem używanego sprzętu warto sprawdzić jego historię. Można to zrobić, weryfikując numer VIN motocykla, dzięki temu sprawdzimy, czy pojazd nie był kradziony i czy w żaden sposób nie uległ uszkodzeniu.

Przy zakupie używanego motocykla istotne jest, aby oprócz oceny stanu wizualnego pojazdu, dokonać sprawdzenia jego stanu technicznego. Podstawowym sposobem jest wizyta u mechanika motocyklowego. To specjalista będzie w stanie dokładnie zbadać stan silnika, biegów, amortyzatorów oraz innych elementów. Takie badania pozwolą uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek po zakupie.

Obowiązkowe wyposażenie motocyklisty

Niezależnie od tego, jaki motocykl kupiliśmy, warto zadbać o bezpieczeństwo podczas jazdy. Według polskiego prawa jedyną obowiązkową częścią garderoby motocyklisty jest kask, ale aby czuć się bezpiecznie i być bezpieczniejszym warto pomyśleć o ochronie pozostałych części ciała. W profesjonalnym sklepie motocyklowym Liberty MotoStore znajdziemy wszystkie potrzebne elementy ubioru, które zapewnią nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale również komfort jazdy oraz nienaganny styl.

Kask motocyklowy

Wielu początkujących motocyklistów traktuje kask jako przymus prawny i szukają kasku, który będzie najtańszy, aby tylko dopełnić obowiązku wyznaczonego przez prawo. Tani kask ochroni nas tylko przed mandatem, natomiast w razie wypadku może nam nawet bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Wybór odpowiedniego kasku powinien paść na produkt markowy z atestami, certyfikatami bezpieczeństwa oraz praktycznym wyposażeniem. Kaski motocyklowe renomowanych producentów są wykonane z tworzyw termoplastycznych, laminatów, lub włókna węglowego, mają kontrolowane strefy zgniotu, a wypełnienie EPS o różnej gęstości to nie zwykły styropian. Dodatkowo szyby wykonane są z poliwęglanu odpornego na uszkodzenia, przebicie czy złamanie, często pokryte powłoką antifog zapobiegającą parowaniu od wewnątrz.

Rękawice motocyklowe

Według badań niemieckiego instytutu bezpieczeństwa TUV najbardziej narażone na kontuzje podczas upadku na motocyklu części ciała to kończyny górne i dolne. Dedykowane rękawice motocyklowe są wyposażone w ochraniacze dłoni i knykci, zwykle uszyte z odpornego na ścieranie materiału z wykorzystaniem bezpiecznych, podwójnych szwów, które nie rozerwą się podczas kontaktu z asfaltem. Chronią dłonie nie tylko podczas upadku, ale także osłaniają je przed wiatrem, zapobiegając zmarznięciu, a także kamieniami mogącymi wylecieć spod kół jadących pojazdów. Dobrze uszyte rękawice w odpowiednim rozmiarze będą wygodne i dopasowane, mogą służyć długie lata.

Buty motocyklowe

Stopy i kostki są narażone na urazy zarówno w czasie wypadku, jak i zwykłej wywrotki. Buty motocyklowe swoją konstrukcją powinny chronić stopę, stawy i piszczele przed nieanatomicznym odkształceniem, temperaturą i tarciem. Dodatkowo powinny zapewniać ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Część modeli zapewnia pełną wodoodporność przy jednoczesnej dobrej cyrkulacji powietrza. W przypadku butów różne modele dedykowane są do różnego typu jazdy, więc napotkać można buty do jazdy miejskiej, do turystyk, do jazdy w terenie oraz na torze wyścigowym.

Odzież motocyklowa

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu poobcierał się przy upadku. W przypadku jazdy na motocyklu mamy do czynienia z większymi prędkościami, więc gdy dochodzi do kontaktu ciała z nawierzchnią drogi, obrażenia mogą być bardzo dotkliwe. Asfalt jest jak gruboziarnisty papier ścierny, w związku z tym, gdy dochodzi do tzw. „szlifu”, czyli ślizgu motocyklisty po wywrotce, bez odzieży ochronnej powoduje ogromne obrażenia. Może to być pocięta i zdarta skóra, uszkodzenia mięśni i ścięgien, głębokie oparzenia ze względu na tarcie, które wytwarza wysokie temperatury oraz ciała obce wbite w rany. Aby uniknąć tego typu obrażeń, należy zawsze stosować ubrania ochronne na całe ciało. Rozpiętość rozwiązań i materiałów jest ogromna, od kompletów tekstylnych, opartych na specjalnych tkaninach i wyposażonych w pochłaniające energię ochraniacze do jednoczęściowych skórzanych kombinezonów motocyklowych idealnie dopasowanych do sylwetki.

Podsumowanie

Pierwszy motocykl to nie tylko pojazd to wejście w świat niepowtarzalnych doznań i przygód. Wybierając swój pierwszy motocykl, należy być świadomym swoich potrzeb, umiejętności i stylu jazdy. Bezpieczeństwo zawsze stoi na pierwszym miejscu, a odpowiedni wybór pierwszego motocykla oraz akcesoriów sprawi, że każda podróż stanie się niezapomnianym doświadczeniem.