Kaski motocyklowe AGV – czym wyróżnia się włoski producent? 

kaski szczękowe

Kaski motocyklowe są nieodłącznym elementem wyposażenia każdego pasjonata dwóch kółek. Wśród wielu marek na rynku, jedną z tych, która wyróżnia się nie tylko designem, ale także technologią i tradycją, jest włoski producent AGV. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej historii marki oraz jej produktom.

Historia AGV

Nazwa AGV jest skrótem, którego rozwinięcie brzmi Amisano Gino Valenza, marka została założona w 1947 roku we Włoszech. Charakterystyczne logo, w które wpisana jest flaga Włoch oraz nazwę firmy rozpoznaje każdy motocyklista.

Swoją przygodę marka motocyklowa AGV rozpoczęła od produkcji skórzanych siedzeń motocyklowych, dopiero nieco później marka zaczęła  produkować kaski motocyklowe. Pierwszy wyprodukowany model kasku zrobiony był z drewna, posiadał drewnianą wyściółkę i był w całości wykonany ręcznie. Dopracowanie konstrukcji kasków wymagało kilku lat. W latach 50. najpopularniejsze stały się modele kasków ze zintegrowaną ochroną szczęki, stosowane przez profesjonalnych motocyklistów, biorących udział w wyścigach. Z roku na rok wprowadzano innowacje dotyczące bezpieczeństwa, aerodynamiki, komfortu użytkowania, nie zapominając oczywiście o nowoczesnym wyglądzie. 

Od samego początku AGV skupiało się na projektowaniu kasków do wyścigów motocyklowych, gdzie dużo uwagi poświęcali na reklamę i sponsoring. Dzięki tego rodzaju współpracy AGV zyskało możliwość testowania swoich produktów na torach wyścigowych. Najlepsze wyniki marka osiągnęła, sponsorując takich zawodników jak 15-krotny Mistrz Świata Giacomo Agostini czy wielokrotny mistrz MotoGP Valentino Rossi. Dzięki mądrze prowadzonej działalności AGV zdobyło niezrównaną reputację wśród motocyklistów i zawodników, którzy mocno doceniają innowacyjność i jakość materiałów wykorzystywanych przez AGV. 

Powstanie pierwszych kasków AGV

Gino Amisano, który był z zawodu księgowym, zdobył doświadczenie jako partner w przedsiębiorstwie produkującym skórzane pokrowce na siodła dla skuterów takich jak Lambretta i Vespa, co wzbudziło duże uznanie. Następnie firma rozpoczęła produkcję miękkich kasków dla rowerzystów – tym sposobem powstał innowacyjny kask skórzany. W odróżnieniu od miękkich kasków z tamtego okresu nowy projekt AGV poszedł o krok dalej i stworzył skórzaną warstwę zewnętrzną nad formą, a następnie stopniowo ją wypalono, tworząc sztywną skorupę ochronną. Skorupa była wypełniona wygodną wyściółką ze skóry, która absorbowała energię. W ten sposób powstał nowoczesny koncept kasku, co skłoniło firmę do poszukiwania alternatywnych materiałów na skorupę, kontynuowania eksperymentów i tworzenia innowacyjnych rozwiązań. 

W 1954 roku nastąpiła ogromna zmiana, kiedy to powstał pierwszy kask z włókna szklanego. Tak powstał nowy projekt kasku, który zainspirował firmę do poszukiwania nowych materiałów na skorupę, przeprowadzania eksperymentów i wprowadzania innowacyjnych rozwiązań. W 1956 roku firma wprowadziła kask JET, który zastąpił tradycyjne kształty „pudding basin” lub „shorty”. 

Co wyróżnia kaski motocyklowe AGV? 

Włoska marka AGV specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości kasków do jazdy na motocyklu, których szeroka gama dostępna jest w sklepie motocyklowym Liberty MotoStore. Ich oferta skierowana jest do kierowców, którzy stawiają na wygodę i przede wszystkim bezpieczeństwo. Kaski motocyklowe AGV wykonane są z materiałów najwyższej jakości, bezpieczne i stylowe, które warto nabyć na samym początku swojej przygody z motocyklami. Wielu ludzi decyduje się na te kaski głównie z powodu renomy marki. Firma, założona w latach 40., stanowi doskonały przykład włoskiej precyzji i jakości wykonania. 

Firma ciągle poszerza swój asortyment i doskonali technologię kasków, koncentrując się na zagadnieniach związanych z absorpcją energii przez skorupę kasku podczas uderzenia, a także z aerodynamiką, homologacją i ergonomią. Dzięki tym elementom kaski są jeszcze bezpieczniejsze i wygodniejsze w użytkowaniu. Produkty AGV są także atrakcyjnym wyborem ze względu na zastosowane systemy wentylacyjne, które redukują ciśnienie wewnątrz kasku, sprawiając, że motocyklista praktycznie nie odczuwa jego obecności.

Wymienna wyściółka ułatwia czyszczenie, co pozwala na łatwe utrzymanie czystości kasku oferowanego przez AGV. Same kaski są lekkie i doskonale wyważone, a także bardzo trwałe i solidne, a ich wygląd przyciąga uwagę. Wersje wyścigowe kasków tego producenta wykonane są z materiału zwanego Carbon-Kevlar. Wszystkie kaski AGV są wykonane z najlepszych materiałów, co gwarantuje maksymalną ochronę podczas wypadków oraz odporność na zarysowania.

Mimo że AGV skupia się głównie na produkcji kasków motocyklowych, w ich ofercie można znaleźć także wiele dodatkowych akcesoriów. Marka AGV jest szeroko reprezentowana i wspierana przez znanych sportowców, takich jak Lorenzo Baldassarri, Jack Miller czy Dan Linfoot. 

Podsumowanie 

AGV to nie tylko kaski motocyklowe, to prawdziwe dzieła sztuki łączące włoski styl z zaawansowaną technologią. Bezpieczeństwo, innowacje i design – te elementy sprawiają, że włoski producent kasków motocyklowych jest niekwestionowanym wyborem dla tych. którzy stawiają na doskonałość we wszystkich aspektach swojej motocyklowej pasji.